A.N.D.R.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

cod civil,cod de procedura civila

2 participanți

In jos

cod civil,cod de procedura civila Empty cod civil,cod de procedura civila

Mesaj Scris de Dumitrache Tudorache Mar Mar 31, 2009 8:30 pm

In opinia mea,proiectul de cod civil si de procedura civila afecteaza grav daca nu chiar desfiinteaza multe din prevederile L329 privind investigatia privata si ingradeste sau chiar sanctioneaza procedee consacrate in munca de investigatie .Daca aveti aceeasi opinie ,sa propunem amendamente si sa le sustinem prin ANDR.
Dumitrache Tudorache
Dumitrache Tudorache

Numarul mesajelor : 44
Varsta : 68
Localizare : FOCSANI
Profesia : Director - "Gip Detectiv 329"
Stare de spirit : antimediu
Data de inscriere : 09/02/2009

Sus In jos

cod civil,cod de procedura civila Empty Re: cod civil,cod de procedura civila

Mesaj Scris de Iosif Roca Mier Apr 01, 2009 7:10 am

Legea speciala nu poate fi afectata de dreptul comun, altfel se incalca principiile de drept. Orice prevederi ar avea Codul Civil, sau C.p.c., acestea nu pot "desfiinta" nici o prevedere din legile speciale, asa cum este Legea 329/2003. In opinia mea, modificarea acestei legi va trebui sa fie in acord cu prevederile codurilor, dar dupa adoptarea si intrarea lor in vigoare si acest lucru se va intampla cel mai curad posibil in 2010.
Iosif Roca
Iosif Roca

Numarul mesajelor : 63
Varsta : 71
Localizare : Galati
Profesia : mediator,investigatii private/sport (tenis camp si masa,biliard)
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 20/02/2009

http://www.zen-detectives.ro

Sus In jos

cod civil,cod de procedura civila Empty cod civil,cod de procedura civila

Mesaj Scris de Dumitrache Tudorache Mier Apr 01, 2009 3:30 pm

Iosif Roca a scris:Legea speciala nu poate fi afectata de dreptul comun, altfel se incalca principiile de drept. Orice prevederi ar avea Codul Civil, sau C.p.c., acestea nu pot "desfiinta" nici o prevedere din legile speciale, asa cum este Legea 329/2003. In opinia mea, modificarea acestei legi va trebui sa fie in acord cu prevederile codurilor, dar dupa adoptarea si intrarea lor in vigoare si acest lucru se va intampla cel mai curad posibil in 2010.
Este un principiu recunoscut ca specialul deroga de la general .Dar,odata intrate in vigoare normele care reglementeaza anumite interdictii,va fi greu sa se stopeze modificarea legii speciale in acelasi sens.Este o chestiune de politica juridica si este lesne de inteles ca legislativul ,recunoscut ca factor politic ,se va prevala de legea generala pentru modificarea legilor speciale incomode ,eludand interesul persoanei sau al societatii in ansamblu.
A astepta si apoi a reactiona este dupa parerea mea similar drobului de sare din poveste. affraid
Dumitrache Tudorache
Dumitrache Tudorache

Numarul mesajelor : 44
Varsta : 68
Localizare : FOCSANI
Profesia : Director - "Gip Detectiv 329"
Stare de spirit : antimediu
Data de inscriere : 09/02/2009

Sus In jos

cod civil,cod de procedura civila Empty Re: cod civil,cod de procedura civila

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum